Forum Recyklingu – nowa odsłona dialogu

W dniach 14-15 października 2024 roku Poznań stał się centralnym punktem dyskusji o przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu. Po raz pierwszy w formie niezależnego wydarzenia Forum Recyklingu zgromadziło kluczowych przedstawicieli branży recyklingowej, ekspertów, naukowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli sektora publicznego, by rozmawiać o wyzwaniach i szansach, które stawia przed nimi dzisiejszy rynek surowców wtórnych i zmieniające się przepisy Unii Europejskiej.

Obecne wyzwania, przed którymi stają europejscy recyklerzy, są coraz bardziej złożone – wymuszają nowe podejście zarówno do zarządzania zasobami, jak i do legislacji. Polska, ze względu na swoje położenie geopolityczne i specyficzne uwarunkowania gospodarcze, znajduje się w samym centrum tych zmian. Celem Forum było stworzenie przestrzeni, w której dyskusja o skutecznych rozwiązaniach mogła stanowić fundament dla konkretnych działań.

Ambitne cele i alarmujące dane

Już w otwierającym Forum przemówieniu Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska, podkreśliła, że „stoimy przed wielkimi wyzwaniami w gospodarce odpadami”. Zaznaczyła, że system kaucyjny to jedno z kluczowych narzędzi mogących pomóc Polsce w osiągnięciu ambitnych unijnych celów recyklingowych.

Podczas spotkania zaprezentowano raport dr inż. Beaty Waszczyłko-Miłkowskiej z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, z którego wynika, że w 2022 roku w Polsce wyprodukowano 15,5 mln ton opakowań, z czego aż 80% stanowiły te jednorazowego użytku, a liczba plastikowych toreb na zakupy wyniosła blisko 510 mln sztuk. Dane te unaoczniają ogrom wyzwań stojących przed branżą recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego, która musi sprostać problemowi masowej produkcji odpadów opakowaniowych.

Forum Recyklingu było jednak nie tylko miejscem prezentacji danych, ale przede wszystkim przestrzenią dialogu. Dzięki panelom dyskusyjnym przedstawiciele przemysłu spożywczego, motoryzacyjnego i AGD, a także eksperci i naukowcy wspólnie analizowali kierunki zmian, które powinny zostać wdrożone w Polsce. Dyskusje dotyczyły konieczności rozwoju infrastruktury do przetwarzania odpadów, wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów i alternatyw dla klasycznych surowców.

„Punkt Zero Recyklingu w Polsce”

Podsumowaniem dwudniowego spotkania będzie raport „Punkt Zero Recyklingu w Polsce”, którego publikacja planowana jest na najbliższy miesiąc w formie dodatku do miesięcznika „Energia i Recykling”. Dokument ten będzie miał na celu zdiagnozowanie obecnego stanu rynku oraz jego potrzeb finansowych i legislacyjnych, a także ocenę współpracy między branżami a sektorem publicznym.

Poznańskie Forum pokazało, że dyskusja o przyszłości recyklingu w Polsce jest nie tylko potrzebna, lecz także pilna. W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej presji regulacyjnej ze strony Unii Europejskiej polska branża recyklingowa stoi przed wyborem: podjąć działania już teraz lub mierzyć się z konsekwencjami zaniedbań w przyszłości. Istnieje nadzieja, że wydarzenia takie jak Forum Recyklingu staną się impulsem do odważnych kroków, które przyczynią się do budowy zrównoważonej, cyrkularnej gospodarki w Polsce.

Close

Cart

No products in the cart.