Najnowszy raport Stowarzyszenia Plastics Europe “Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie” ujawnia znaczący postęp, ale także wyzwania w transformacji branży tworzyw sztucznych w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Raport potwierdza, że Europa zwiększa wykorzystanie cyrkularnych surowców, chociaż droga do osiągnięcia celów gospodarki obiegu zamkniętego nie jest łatwa.

Obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych w produkcji plastikowych wyrobów pochodzi z cyrkularnych źródeł. W latach 2018-2022 zwiększyła się dostępność materiałów z recyklingu odpadów pokonsumenckich o 70%, osiągając 8,7 mln ton w 2022 roku. Ponadto, po raz pierwszy więcej odpadów tworzyw sztucznych zostało poddanych recyklingowi (26,9%) niż trafiło na składowiska.

Polska w kontekście europejskim

Polska, choć zauważalnie zwiększa poziom recyklingu tworzyw sztucznych (21,2% w 2022 roku), pozostaje poniżej średniej europejskiej. 10,2% surowców w nowych produktach pochodziło ze źródeł cyrkularnych. Wyzwaniem dla Polski jest także wysoki odsetek odpadów tworzyw sztucznych kierowanych na spalanie z odzyskiem energii oraz na składowiska.

Wyzwania

Raport identyfikuje kilka kluczowych wyzwań, w tym nadmierną zależność Europy od importu surowców i wyrobów tworzyw sztucznych. Ważnym aspektem jest również rozwój technologii recyklingu chemicznego jako uzupełnienia dla recyklingu mechanicznego, co umożliwi efektywne wykorzystanie surowców z odpadów.

Więcej na temat raportu można przeczytać na portalu komunalny: Cyrkularność tworzyw sztucznych przyspiesza – PortalKomunalny.pl.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close

Cart

No products in the cart.